Coxreels 1275WL-3-100-C Hose Reel without hose, large capacity
No reviews yet Write a Review
SKU:
1275WL-3-100-C
Availability:
2 to 3 Weeks
2 to 3 Weeks
5 customers are viewing this product
Availability: 2 to 3 Weeks
Coxreels 1275WL-3-100-C Offers
Features
  • 1275 W Series hand crank or motorized (welding) hose reels are built to manage long lengths of bulky twin line welding hose
  • Dual brass swivel inlets on each side of the reel assure full flow trouble free performance
  • Designed for oxy-acetylene and (T) grade welding hose
  • Applications include MAPP gas, propane and natural gas
  • Both 3/8" (9.5 mm) solid machined brass swivel inlets with welding fittings
  • Low profile outlet riser and open drum slot design
  • Brake assembly provides adjustable friction to brake or lock the drum
  • Self-aligning pillow block bearings ensure smooth rotation
  • Long-handled lock pin secures reel when not in use
  • Professional grade heavy duty steel construction
  • Durable proprietary CPC powder coat process
  • Rolled edges and ribbed discs provide strength and safety
  • Made in the U.S.A. sold and supported worldwide
Coxreels 1275WL-3-100-C Specifications
Recommended I.D. 3/8" (9.5 mm)
Recommended O.D. 2/3" (16.9 mm)
Maximum Pressure 200 psi
Manufacturer's Warranty 2 years limited
Weight 45 lbs (20.4 kg)
Hose Capacity 100' (30.5 m)
Material Steel
Shipping & Return Policy — EquipTestPro
Last Updated: February 1, 2026
Legal Policies
Shipping & Return Policy
Everything you need to know about orders, cancellations, refunds, and delivery.
🌎
Section 01
Shipping Destinations
💲
Section 02
Shipping Rates
⚖️
Section 03
Weight-Based Shipping
⚠️
Section 04
Product Restrictions
  • Hazardous or regulated materials
  • Oversized or freight-class items
  • Products restricted by provincial or state import regulations
  • Items that cannot be air-shipped due to their composition
🕐
Section 05
Order Processing
1
Order Confirmed You receive an email confirmation with your order details.
Order Processed Your order is verified and prepared for shipment (1–2 business days).
Shipped You receive a tracking number by email once your package is dispatched.
Delivered Delivery timelines vary by destination and carrier availability.
Section 01
Order Cancellation Rights
To exercise your cancellation right, notify us with a clear written statement by:
  • Email: info@equiptestpro.com
  • Online form: equiptestpro.com/contact-us
💳
Section 02
Cancellation Processing Fees
Customer-Initiated
10%