Fluke 750P2000 Pressure Module, 0 - 2000 PSI (0 - 140 BAR), (0 - 14 MPa)
No reviews yet Write a Review
SKU:
750P2000
Condition:
New
Availability:
In Stock
5 customers are viewing this product
INCLUDES:
• (1) Pressure Module, 0 - 2000 (0 - 140 Bar), (0 - 14 Mpa)
• (1) 1/8 in. NPT Male-to-1/4 in. NPT Male Adapter
• (1) 1/8 in. NPT Male-to-1/4 BSP Male Adapter
• (1) 1/8 in. NPT Male-to-M20 Male Adapter
• (1) O-RING (-111) Cast Urethane
• (1) Certificate of Calibration
• (1) User Manual
FEATURES:
• 0.025 % reference uncertainty
• 6-month and 1-year specifications
• Temperature compensated 0 °C to 50 °C
• Broad selection of ranges
• Gage, differential, dual range, absolute and vacuum measurement models
SPECIFICATIONS:
• Parameter/Range: 0 - 2000 psi, 0 - 140 bar
• Burst rating: 3x
• Hi side media: Stainless steel 316-SS
• Reference uncertainty: +/-0.0175%
• Temperature-compensated: 0° to 50°C
Shipping & Return Policy — EquipTestPro
Last Updated: February 1, 2026
Legal Policies
Shipping & Return Policy
Everything you need to know about orders, cancellations, refunds, and delivery.
🌎
Section 01
Shipping Destinations
💲
Section 02
Shipping Rates
⚖️
Section 03
Weight-Based Shipping
⚠️
Section 04
Product Restrictions
  • Hazardous or regulated materials
  • Oversized or freight-class items
  • Products restricted by provincial or state import regulations
  • Items that cannot be air-shipped due to their composition
🕐
Section 05
Order Processing
1
Order Confirmed You receive an email confirmation with your order details.
Order Processed Your order is verified and prepared for shipment (1–2 business days).
Shipped You receive a tracking number by email once your package is dispatched.
Delivered Delivery timelines vary by destination and carrier availability.
Section 01
Order Cancellation Rights
To exercise your cancellation right, notify us with a clear written statement by:
  • Email: info@equiptestpro.com
  • Online form: equiptestpro.com/contact-us
💳
Section 02
Cancellation Processing Fees
Customer-Initiated
10%