Goodall GDL-JP-12-10000T START-ALL Jump Starter, 12V, 10,000A, 133200 Joules
No reviews yet Write a Review
SKU:
GDL-JP-12-10000T
Availability:
2 to 3 Weeks
2 to 3 Weeks
5 customers are viewing this product
Goodall GDL-JP-12-10000T START-ALL Jump Starter, 12V, 10,000A, 133200 Joules is available at EquipTestPro.com with fast shipping and great prices.
Goodall GDL-JP-12-10000T Offers
Features
  • includes (2) DC auxiliary power ports; (2) 2.1A USB ports, and (1) 12V output port
  • Large metal clamp with 1/0 gauge jumper cables
  • Solid-state technology control provides longer durability and eliminates wear points
  • 500 lumen LED flashlight with SOS and strobe emergency functions
Goodall GDL-JP-12-10000T Specifications
Specifications
EngineJump-start diesel engines up to 16 Liters
Power Ports Include(2) DC Auxiliary Power Ports
Battery TypeHigh output lithium-ion
Dimensions10.93 x 4.33 x 10.78H
Capacity236.8 Watt-Hours (263,800 mWh)
EngineInstantly Jump Starts Diesel Engines up to 16 Liters
Joules133200
Battery TypeHigh Output Premium Lithium-Ion
Amps10000
Volts12
Joules5s133200
Lifetime PerformanceUp to 5000 Starts
Amps10000
Storage Temperature40 to 75°F
Volts12
Dimensions10.93"L x 4.33"W x 10.78"H
Storage Temperature40 to 75°F (4 to 24°C)
Weight11.1 lb; With case: 17 lb
WarrantyOne Year
Weight11.1 lbs (5 kg)
With Case17 lbs (7.7 kg)
What's included with the Goodall GDL-JP-12-10000T
  • JP-12-10000 Start-All Jumper Pack
  • Jumper Cables
  • 100-240V AC Wall Charger
  • 12V DC Car Charger
  • Safety Strap
  • Carabiner
  • 3-in-1 Mobile Adapter Cord
  • Carrying Case
Goodall GDL-JP-12-10000T START-ALL Jump Starter, 12V, 10,000A, 133200 Joules. Get Free Shipping when you order online at EquipTestPro.com.
Shop EquipTestPro.com for the best deals on Goodall GDL-JP-12-10000T START-ALL Jump Starter, 12V, 10,000A, 133200 Joules. Fast shipping, competitive pricing, and expert support. Visit EquipTestPro.com today!
Shipping & Return Policy — EquipTestPro
Last Updated: February 1, 2026
Legal Policies
Shipping & Return Policy
Everything you need to know about orders, cancellations, refunds, and delivery.
🌎
Section 01
Shipping Destinations
💲
Section 02
Shipping Rates
⚖️
Section 03
Weight-Based Shipping
⚠️
Section 04
Product Restrictions
  • Hazardous or regulated materials
  • Oversized or freight-class items
  • Products restricted by provincial or state import regulations
  • Items that cannot be air-shipped due to their composition
🕐
Section 05
Order Processing
1
Order Confirmed You receive an email confirmation with your order details.
Order Processed Your order is verified and prepared for shipment (1–2 business days).
Shipped You receive a tracking number by email once your package is dispatched.
Delivered Delivery timelines vary by destination and carrier availability.
Section 01
Order Cancellation Rights
To exercise your cancellation right, notify us with a clear written statement by:
  • Email: info@equiptestpro.com
  • Online form: equiptestpro.com/contact-us
💳
Section 02
Cancellation Processing Fees
Customer-Initiated
10%