Hioki PW3365-20-01/100 Clamp On Power Logger 100A Kit with AC 100 A current sensors
No reviews yet Write a Review
SKU:
PW3365-20-01/100
Availability:
Regular Price
5 customers are viewing this product
Hioki PW3365-20-01/100 Clamp On Power Logger 100A Kit with AC 100 A current sensors is available at EquipTestPro.com with fast shipping and great prices.
Hioki PW3365-20-01/100 Offers
Features
  • Dedicated voltage sensor delivers no-metal-contact measurement
  • Supports single to three-phase, 4-wire circuits
  • Measure between 90V to 520V
  • Can measure cables up to 30mm in diameter
  • Slim, compact design that can be placed anywhere
  • Store months of data on SD cards
  • The QUICK SET function guides you in making the right connections
Graphical, easy-to-understand guidance on how to connect the clamp-on power logger
Display clamp-on power logger measurement results as a graph so you can review them at a glance
Get results from the job site in real-time, GENNECT CROSS SF4000
Capture data on the PC while testing remotely.
Hioki PW3365-20-01/100 Specifications
Specifications
RangesVoltage: 400 V AC (effective measurement range: 90.0 V to 520.0 V) Current: 500.00 mA to 5.0000 kA AC (depends on current sensor in use), 50.000 mA to 5.0000 A AC (leak clamp on sensor only)Power: 200.00 W to 6.0000 MW (depends on voltage/current combination and measured line type)
Save DestinationSD Memory card, or internal memory at real time
Data Save Interval1 sec to 30 sec, 1 minute to 60 minutes, 14 selections
FunctionsConnection check, Quick Set navigation guide, clock
Power SupplyAC adapter Z1008: (100 to 240 V AC, 50/60 Hz), 45 VA (including AC adapter)Battery pack 9459: (DC 7.2 V, 3 VA, charging time 6 hr 10 m), 5 hours of continuous use (with back light off)
Dimensions7.09 x 3.94 x 1.89" (180 × 100 × 48 mm)7.09 x 3.94 x 2.68" (180 × 100 × 68 mm)
Weight540 g (19 oz) without PW9002 820 g (28.9 oz) with PW9002
What's included with the Hioki PW3365-20-01/100
  • Power Logger
  • 3 x 9660 Current Sensors
  • Safety Voltage Sensor Set (PW9020)
  • Colored Spiral Tube Set (Red, Yellow, Blue - 4 of Each)
  • 10 x Spiral Tubes
  • AC Adapter
  • USB Cable
  • User Manual
  • Measurement Guide
Hioki PW3365-20-01/100 Clamp On Power Logger 100A Kit with AC 100 A current sensors. Great savings PLUS Free Shipping when you order today on EquipTestPro.com.
Shop EquipTestPro.com for the best deals on Hioki PW3365-20-01/100 Clamp On Power Logger 100A Kit with AC 100 A current sensors. Fast shipping, competitive pricing, and expert support. Visit EquipTestPro.com today!
Shipping & Return Policy — EquipTestPro
Last Updated: February 1, 2026
Legal Policies
Shipping & Return Policy
Everything you need to know about orders, cancellations, refunds, and delivery.
🌎
Section 01
Shipping Destinations
💲
Section 02
Shipping Rates
⚖️
Section 03
Weight-Based Shipping
⚠️
Section 04
Product Restrictions
  • Hazardous or regulated materials
  • Oversized or freight-class items
  • Products restricted by provincial or state import regulations
  • Items that cannot be air-shipped due to their composition
🕐
Section 05
Order Processing
1
Order Confirmed You receive an email confirmation with your order details.
Order Processed Your order is verified and prepared for shipment (1–2 business days).
Shipped You receive a tracking number by email once your package is dispatched.
Delivered Delivery timelines vary by destination and carrier availability.
Section 01
Order Cancellation Rights
To exercise your cancellation right, notify us with a clear written statement by:
  • Email: info@equiptestpro.com
  • Online form: equiptestpro.com/contact-us
💳
Section 02
Cancellation Processing Fees
Customer-Initiated
10%