Goodall GDL-JP-12-5000T Jump Pack, 5000 A, 12 V
No reviews yet Write a Review
SKU:
GDL-JP-12-5000T
Availability:
2 to 3 Weeks
2 to 3 Weeks
5 customers are viewing this product
Goodall GDL-JP-12-5000T Jump Pack, 5000 A, 12 V is available at EquipTestPro.com with fast shipping and great prices.
Goodall GDL-JP-12-5000T Offers
Instantly Starts Gasoline and Diesel Engines up to 10 Liters for Sprinter Vans, Duallys, Commercial Trucks, Phones, Cameras, and Portable Gaming Devices with Multiple Power Ports Easily Charge Phones, Digital Cameras, Tablets, Laptops, and Portable Gaming Devices with Multiple Power Ports Power Ports Include: (2) DC Auxiliary Power Ports (2) 2.1 A USB Ports (1) 12 V Output Port Large Metal Clamp with 1/0 Gauge Jumper Cables Solid-State Technology Control Provides Longer Durability and Eliminates Wear Points 500 Lumen LED Emergency Light with High/Low and SOS Emergency Strobe Functions Includes StartAll JumpPack® with jumper cables plus 18 V 120 to 240VAC wall charger, safety strap, 3-in-1 mobile adapter, carabiner, and carrying case Weight: 9.65 lbs (4.4 kg). with case: 15.5 lbs (7 kg). Dimensions: 10.93L x 4.33 W x 10.78H Engine: Instantly Jump Starts Engines up to 10 Liter Diesel and Gas Battery Type: High Output Premium Lithium-Ion Capacity: 118.4 Watt-Hours (118,400 mWh) Joules5s: 66000 Amps: 5000 Volts: 12 Lifetime Performance: Up to 5000 Starts Storage Temperature: 40° F to 75° F; 4° C to 24° C Built-In ProtectAll® Safety Protection: Reverse Polarity, Low Voltage Protection, Short Circuit, Overheat Protection, Over Discharge Protection, Over Voltage Protection, Open-Clamp Protection Warranty: One Year
Features
  • 2 x 2.1 A USB ports
  • 12 V output port
  • Large metal clamp with 1/0 gauge jumper cables
  • Solid-state technology control provides longer durability and eliminates wear points
  • 500 lumen LED emergency light with high/low and SOS emergency strobe functions
Goodall GDL-JP-12-5000T Specifications
Specifications
Power Ports Include(2) DC Auxiliary Power Ports
Dimensions10.93 x 4.33 x 10.78H
EngineInstantly Jump Starts Engines up to 10 Liter Diesel and Gas
Battery TypeHigh Output Premium Lithium-Ion
Capacity118.4 Watt-Hours (118,400 mWh)
Joules5s66000
Amps5000
Volts12
Lifetime PerformanceUp to 5000 Starts
Storage Temperature40 to 75°F (4 to 24°C)
WarrantyOne Year
Weight9.65 lbs (4.4 kg)
With Case15.5 lbs (7 kg)
What's included with the Goodall GDL-JP-12-5000T
  • Startall Jumppack® with Jumper Cables Plus 18 V 120 to 240VAC Wall Charger
  • Safety Strap
  • 3-in-1 Mobile Adapter
  • Carabiner
  • Carrying Case
Goodall GDL-JP-12-5000T Jump Pack, 5000 A, 12 V. Get Free Shipping when you order online at EquipTestPro.com.
Shop EquipTestPro.com for the best deals on Goodall GDL-JP-12-5000T Jump Pack, 5000 A, 12 V. Fast shipping, competitive pricing, and expert support. Visit EquipTestPro.com today!
Shipping & Return Policy — EquipTestPro
Last Updated: February 1, 2026
Legal Policies
Shipping & Return Policy
Everything you need to know about orders, cancellations, refunds, and delivery.
🌎
Section 01
Shipping Destinations
💲
Section 02
Shipping Rates
⚖️
Section 03
Weight-Based Shipping
⚠️
Section 04
Product Restrictions
  • Hazardous or regulated materials
  • Oversized or freight-class items
  • Products restricted by provincial or state import regulations
  • Items that cannot be air-shipped due to their composition
🕐
Section 05
Order Processing
1
Order Confirmed You receive an email confirmation with your order details.
Order Processed Your order is verified and prepared for shipment (1–2 business days).
Shipped You receive a tracking number by email once your package is dispatched.
Delivered Delivery timelines vary by destination and carrier availability.
Section 01
Order Cancellation Rights
To exercise your cancellation right, notify us with a clear written statement by:
  • Email: info@equiptestpro.com
  • Online form: equiptestpro.com/contact-us
💳
Section 02
Cancellation Processing Fees
Customer-Initiated
10%