Megger DLRO10HD-NLS Dual-Power Digital Low Resistant Ohmmeter, 10A, No Lead Set is available at EquipTestPro.com with fast shipping and great prices.
Capable of delivering 10 A into measurements up to 250 microohms and 1 A into measurements up to 2.5 ohms. The duration of each test may be up to 60 seconds.
Features
| Temperature coefficient | <0.01% per °C from 5 to 40°C |
| Max. Altitude | 2000m (6562ft.) to full safety specifications |
| Display size/type | Main 5 digit //= 2 x 5 digit secondary displays |
| Battery Type | 6 V, 7AH sealed lead acid |
| Voltage Input Range | 100-240V 50/60Hz 90VA |
| Charge Time | 8 hours |
| Backlight | LED backlight |
| Battery life | >1000 Auto (3 sec) tests |
Shop EquipTestPro.com for the best deals on Megger DLRO10HD-NLS Dual-Power Digital Low Resistant Ohmmeter, 10A, No Lead Set. Fast shipping, competitive pricing, and expert support. Visit equiptestpro.com today!